likvidacija

Pravni aspekt likvidacije privrednih društava

Likvidacija privrednog društva predstavlja način prestanka privrednog društva. Likvidacija se sprovodi kada društvo ima dovoljno sredstava za namirenje svojih obaveza, što je razlikuje od postupka stečaja, kao drugog vida prestanka privrednog društva. Osnovni oblik likvidacije jeste dobrovoljna likvidacija, koja se pokreće u zavisnosti od oblika organizovanja društva: Jednoglasnom odlukom svih ortaka odnosno komplementara, ako ugovorom …

Pravni aspekt likvidacije privrednih društava Read More »

pravo na sudjenje u razumnom roku

Osigurajte Vaše pravo na pravično suđenje u razumnom roku

U pravosudnom sistemu Republike Srbije, pravo na suđenje u razumnom roku predstavlja osnovno ljudsko pravo koje garantuje efikasno i pravedno sudsko postupanje. Međutim, u stvarnosti, mnogi pojedinci se suočavaju sa dugotrajnim sudskim procesima koji često prelaze granice razumnog vremenskog okvira. Naša Advokatska kancelarija posvećena je zaštiti prava svojih klijenata, uključujući i pravo na suđenje u …

Osigurajte Vaše pravo na pravično suđenje u razumnom roku Read More »

povrat PDV prilikom kupovine prvog stana, refundacija pdv

Povrat PDV prilikom kupovine prvog stana – uslovi i dokumentacija

Refundacija PDV kupcu prvog stana Ukoliko ste kupili svoj prvi stan ili tek planirate, a reč je o stanu u novogradnji, shodno zakonu možete ostvariti pravno na refundaciju (povrat) plaćenog PDV. Neophodno je da se radi o Vašoj prvoj nepokretnosti, kupljenoj od investitora. Da bi ostvarili ovo pravo na refundaciju (povrat) PDV potrebno je da …

Povrat PDV prilikom kupovine prvog stana – uslovi i dokumentacija Read More »

pravo na sudjenje u razumnom roku

Zastarelost potraživanja i obaveza

Pojam zastarelosti i opšta pravila Zastarelost predstavlja način gašenja obaveza iz razloga što poverilac u određenom vremenskom periodu (u roku zastarelosti) nije zahteva od dužnika ispunjenje nastale obaveze. Shodno članu 360. Zakona o obligacionim odnosima propisano je da zastarelošću prestaje pravo poverioca da zahteva ispunjenje dužnikove obaveze. Nastupanjem zastarelosti prestaje pravo poverioca da prinudnim, sudskim …

Zastarelost potraživanja i obaveza Read More »

radni odnos na odredjeno vreme

Radni odnos na određeno vreme – šta sve treba znati?

Radni odnos na određeno vreme trebalo bi da ima ograničeno primenu, budući da angažovanje zaposlenih po osnovu rada na neodređeno vreme treba da predstavlja pravilo. Međutim, u praksi se to nažalost ne dešava, odnosno ovaj institut radnog zakonodavstva često se zloupotrebljava od strane poslodavca, te bi svakako trebalo razmisliti o fleksibilnijim zakonskim rešenjima. U skladu …

Radni odnos na određeno vreme – šta sve treba znati? Read More »

ugovor o kupoprodaji nepokretnosti

Poslovna tajna (know how) i zaštita poslovne tajne

Poslovna tajna je u našem pravu regulisana Zakonom o zaštiti poslovne tajne. U svetu i kod nas koristi se termin „know-how“ (znati kako). Poslovna tajna je specifično pravo intelektualne svojine, ta specifičnost se ogleda u tome što se poslovnom tajnom štiti tajna informacija. Poslovnom tajnom smatraju se informacije koje ispunjavaju sledeće uslove: predstavljaju tajnu jer …

Poslovna tajna (know how) i zaštita poslovne tajne Read More »

porez na prenos apsolutnih prava

Porez na prenos apsolutnih prava

Porez na prenos apsolutnih prava podrazumeva porez koji se plaća prilikom prenosa uz naknadu: prava svojine na nepokretnosti prava trajnog korišćenja parking mesta u otvorenom stambenom bloku ili stambenom kompleksu prava intelektualne svojine prava svojine na upotrebljavanom motornom vozilu (osim na mopedu, motokultivatoru, traktoru i radnoj mašini), upotrebljavanom vazduhoplovu i plovilu prava korišćenja građevinskog zemljišta …

Porez na prenos apsolutnih prava Read More »

neiskorišćeni godišnji odmor

Godišnji odmor i šta u slučaju neiskorišćenog godišnjeg odmora?

Pravo na Godišnji Odmor   Prema Ustavu Republike Srbije i Zakonu o radu, zaposlenima je garantovan godišnji odmor tokom kalendarske godine. Godišnji odmor je osnovno pravo zaposlenog prema Zakonu o radu i ne može se odreći niti zameniti drugim pravom. Zaposleni stiče pravo na godišnji odmor posle mesec dana neprekidnog rada od dana zasnivanja radnog …

Godišnji odmor i šta u slučaju neiskorišćenog godišnjeg odmora? Read More »